28. TAMPERE-TURNAUS

Sunnuntaina 10.6.2018 klo 10.30
Hämeenpuistossa välillä Satakunnankatu-Näsijärvenkatu
Yleinen trippeli, alkulohkot + cup, max 32 joukkuetta
Osallistumismaksu pelipaikalla klo 9.30 - 10.00, 45 €/joukkue
Ilmoittautumiset viimeistään to 7.6.2018 tamperepetanque@hotmail.com
Tiedustelut:
Terhi Nieminen, puh. +358 50 402 1092
Jari Huovila, puh. +358 40 069 2197
Pysäköinti Hämeenpuiston pohjoispuolen pysäköintialueella tai lähikatujen varsilla.


International
TAMPERE-TURNAUS
Sunday, June 10th 2018 at 10.30 a.m.
Tampere, Hämeenpuisto between Satakunnankatu-Näsijärvenkatu
Triples (no license needed), groups + cup, maximum 32 teams
Payment (45 €/team) before starting at 9.30 – 10.00 a.m.
Entries June 4th 2018 at the latest: tamperepetanque@hotmail.com
More information:
Terhi Nieminen, tel. +358 50 402 1092
Jari Huovila, tel. +358 40 069 2197


Palkinnot: Rahapalkinnot, mitalit ja kiinnitys kiertopalkintoon.


Lähialueen palvelut

K-Market, Puuvillatehtaankatu 12. Avoinna 9-23

Liikuntahalli Nääshalli Näsinpuiston alla Hämeenpuiston pohjoispäässä. Avoinna 10-18, käynti tunneliin Näsijärvenkatu 8.

Keittiö Kadulla&Kylässä, Hämeenpuisto 22. Avoinna 10-20, hours might differ
:






























































Tampere-turnauksen tulostaululla riitti vipinää.

























TPQ:n Jaakko Seppälä ja Tuukka Hursti kannustajineen seuraavat vastustajan heittoa.

























Tampere-turnauksen kisabuffetti.

























Tarkka asetus.

























TPQ I -joukkue pelaamassa ottelua Loimaata, Tampere-turnauksen 2009 voittajaa
vastaan.

























"Tampereen kaupungin tervehdyksen Tampere-turnaukseen 2010 toi Saara Saarteinen.
Hämeenpuisto elävöityi myös MM- ja EM-karsintapeleistä, jotka TPQ järjesti oman
turnauksensa ohella".

























Vuoden 2012 Tampere-turnaukseen valmistautumista

























4 vuodenaikaa -ravintolan loihtima maittava "le hotdog" maistui niin kilpailijoille kuin
katsojillekin Tampere-turnauksessa 5.5.2013, jolloin kilpailtiin varsin koleassa säässä.

























Tampere-turnaukseen toukokuussa 2015 osallistui joukkueita myös Saksasta ja Luxemburgista.

























Tampere-turnauksessa 2015
























Onnea Suomi 100 ja Tampere-turnauksen 2017 kulta- ja hopeamitalistit.

























28. Tampere-turnaus 10.6.2018 alkamassa.



Tampere-turnaus voittajat / Tampere tournament winners:

2018
Pirjo Saarela KOP, Taru Saarela KOP, Tarmo Sipilä KOP

2017
Martti Kouhia, Jouni Sinkkonen, Mikko Siren - Kalvolan Isku

2016
Kati Nieminen PCP, Daniel Duhamel KIS, Thomas Foussier HBY

2015
Jari Eronen RIE, Mikko Lehti RIE, Jyrki Salo MAP

2014
Jari Eronen RIE, Mikko Lehti RIE, Jyrki Salo MAP

2013
Arto Stenberg LOI, Seppo Lindman LOI, Lauri Kolehmainen KVP

2012
Marko Jakonen HBY, Mikko Kamppuri HBY, Mikael Paakkanen PSC

2011
Loimaa
Seppo Lindman LOI, Michel Simon-Bellamy LOI, Arto Stenberg LOI

2010
Bitankki
Jouni Heinonen, Ilkka Konola, Rauli Rämö

2009
Loimaa
Seppo Lindman LOI, Markku Nieminen LOI, Seija Uusitalo LOI

2008
Jukka Holopainen LBO, Jarkko Kallio NAS, Tero Nikki NAS

2007
Seppo Lindman LOI, Sami Lukka DCS, Arto Stenberg PCP

2006
Pasi Matilainen DRO, Marko Jakonen LBO, Ari-Pekka Mäkelä LBO

2005
HPK Kallio
Pauli Piiparinen HPK, Miikka Kouvonen HPK, Toni Ikonen KAL

2004
JAX
Mikael Gripenberg HBY, Marko Jakonen HBY, Seppo Lindman TUR

2003
Suomi I
Samuli Kankkunen HPK, Juha-Pekka Siro HPK, Antti Riihikanto HPK

2002
Protesti
Ilkka Kankare LIN, Harri Lehtinen HBY, Arto Stenberg HBY

2001
Loimaa
Tuomas Kettunen, Pirjo Kivinen, Markku Nieminen

2000
Linnan Petanquistit-JJE
Juhani Rantanen, Jukka Ruuskanen, Esa Ylivarvi

1999
Natalie
Tuomas Kettunen, Tatu Kuusisto, Seppo Lindman

1998
Loimaa I
Tuomas Kettunen, Markku Nieminen, Seppo Lindman

1997
SLP/PSCJ
Aku Haljoki, Samuli Kankkunen, Henri Palmqvist

1996
SLP-Dubonnet
Joachim Eriksson, Iivo Paaso, Olli Sinnemaa

1995
Loimaa Special
Ari Haranto, Markku Nieminen, Seppo Lindman

1994
PSC Scala
Samuli Kankkunen, Antti Riihikanto, Veli-Matti Myllymäki

1993
Pori OBUT I
Emmanuel Simon-Bellamy, Michel Simon-Bellamy, Pasi Lahti

1992
Pori OBUT I
Reino Kaartinen, Michel Simon-Bellamy, Viljo Stenberg

1991
Ohjelmanaiset
Daniel Duhamel, Heikki Parkkinen, Kimmo Sundelin